Πανελλήνιο ρεκόρ ο Αντωνάτος

12/02/2023

Εξαιρετική εμφάνιση της ΓΕΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας

Το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας Ημερίδα Κλειστού Στίβου με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών και αθλητριών από όλη τη χώρα. Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος και 6 αθλητές και αθλήτριες της ΓΕΚ, οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.
Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής των αγώνων ήταν ο Δημήτρης Αντωνάτος, ο οποίος κέρδισε τη σφαιροβολία Κ18 με 20.54μ, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ και τον βάζει στη λίστα των 10 κορυφαίων σφαιροβόλων Κ18 όλων των εποχών! Να θυμίσουμε ότι το προηγούμενο ρεκόρ 20.63μ που είχε σημειώσει σε ημερίδα στο προπονητήριο του Αγίου Κοσμά δεν μέτρησε ως πανελλήνιο ρεκόρ, διότι η εγκατάσταση δεν είχε άδεια για επίσημους αγώνες.
Ο Αντωνάτος μετά τον αγώνα συμμετείχε και στη σφαιροβολία Κ20, όπου με 17,91μ κατάφερε και πάλι να πάρει την πρώτη θέση.

Στο άλμα σε ύψος Αγοριών Κ16 ο Χάρης Αλιβιζάτος κατέλαβε την 1η θέση με 1,80μ, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ ΓΕΚ. Ο Χάρης στη συνέχεια δοκίμασε στο 1,82μ όπου έκανε πολύ καλές προσπάθειες.
Στη σφαιροβολία κοριτσιών Κ16 συμμετείχε η Χαρά Μεταξά η οποία στον πρώτο της επίσημο αγώνα έριξε τη σφαίρα στα 9,45μ και κατέκτησε τη 2η θέση.
Ακολούθησε η Ειρήνη Βλαχογιαννάτου στο άλμα εις ύψος Κοριτσιών Κ16, η οποία ήταν 3η με 1,48μ.
Στα 60μ είχαμε τη συμμετοχή της Αποστολίας Αντωνάτου η οποία έτρεξε στην 1η τελική σειρά της κατηγορίας Κορίτσια Κ16 και τερμάτισε στην τρίτη θέση με χρόνο 7.92 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ ΓΕΚ.
Ο Παναγής Τραυλός συμμετείχε στα 400μ ανδρών και με 51.90 κατέλαβε τη 2η θέση στη σειρά του και την 14η θέση στη γενική κατάταξη, ενώ στο μήκος Κ16 αγωνίστηκε η Δέσποινα Βλαχογιαννάτου και κατέλαβε την 17η θέση ανάμεσα σε 32 κορίτσια με 4,26μ.

Σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!