Ξανά πρώτος ο Αντωνάτος

03/07/2023

Πολύ καλή εμφάνιση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

Με συμμετοχή που ξεπέρασε κάθε προηγούμενο (πάνω από 1.500 αθλητές και αθλήτριες) και με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Ιουλίου στην Πάτρα το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου Κ18 2023.
Ο κόσμος που βρέθηκε στο Παμπελοποννησιάκο στάδιο είχε την ευκαιρία να απολαύσει έντονο συναγωνισμό και σπουδαίες επιδόσεις.
Η Γυμναστική Εταιρεία Κεφαλληνίας συμμετείχε στους αγώνες με 13 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό φέρνοντας 35 βαθμούς στον σύλλογό μας. Πρόκειται για την καλύτερη εμφάνιση της ΓΕΚ σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18, το οποίο κατά κοινή ομολογία είναι το δυσκολότερο από όσα διοργανώνει κάθε χρόνο ο ΣΕΓΑΣ.
Κορυφαίος όλων ήταν ο Δημήτρης Αντωνατος που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία με επίδοση 19.94μ (ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο) και έγινε πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην κατηγορία Κ18.
Μεγάλη εμφάνιση στο άλμα σε ύψος πραγματοποίησε ο Χάρης Αλιβιζατος που παρότι ανήκει στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία των κάτω των 16 ετών κατάφερε να πάρει την 7η θέση με επίδοση 1.90.
Στους δρόμους ταχύτητας η μεγαλύτερη επιτυχία ήρθε από τη σκυταλοδρομία 4Χ100 γυναικών. Η ομάδα της ΓΕΚ την οποία αποτελούσαν οι Δέσποινα Λουκάτου, Κατερίνα Πυλαρινού, Αλίκη Σταματελάτου και Φωτεινή Παπαναστασάτου πήρε την 7η θέση με νέο ρεκόρ Κεφαλονιάς 49.75.
Η Δέσποινα Λουκατου τερμάτισε 10η στον τελικό των 100μ με 12.61, έχοντας όμως κάνει μια μεγάλη κούρσα με χρόνο 11.42 στον πρωινό προκριματικό, όπου έσπασε και το ρεκόρ Κεφαλονιάς. Η Φωτεινή Παπαναστασατου κατάφερε και αυτή να προκριθεί στον τελικό των 100μ με 11.67, όπου κατετάγη 16η με επίδοση 12.98.